Voľné pracovné miesta

Voľné pracovné miesta

Edujobs.sk - kompletná ponuka práce na našej školeLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Zápis do 1. ročníka 2022/2023

Ako pomôcť budúcemu prváčikovi pripraviť sa na nástup do školy?

Milí rodičia,

prihováram sa k vám, ktorých detí nastúpia v septembri do 1. ročníka. Určite niektorí z vás, sa chceli niečo opýtať, preto som si pre vás pripravila základné informácie, ktoré vás budú určite zaujímať.

 

Ako pomôcť budúcemu prváčikovi pripraviť sa na nástup do školy?

Keď sa hovorí o príprave na školu, automaticky a prirodzene nám hneď napadne zabezpečovanie školských potrieb a pomôcok, učenie sa písmeniek, básničiek a pod. Všetko to k tomu patrí. Netreba však zabúdať aj na inú stránku prípravy a to je tá psychická. Myslí sa tu hlavne na sociálnu a emocionálnu pripravenosť budúceho prváčika. V nasledovných riadkoch nájdete praktické a priame rady ako pomôcť svojmu budúcemu prvákovi psychicky sa pripraviť na jeho veľký nový začiatok.

 

Hovorte s dieťaťom veľa o škole, ale vždy pozitívne. Nikdy negatívne! Je dôležité, aby ste pozitívne hovorili aj o učiteľoch, učení, školskom prostredí ako takom. Dieťa si veľmi všíma všetky Vaše komentáre na školu (aj tie, ktoré vyslovujete pri kávičke s partnerom alebo kamarátkou, zatiaľ čo sa dieťa sústredene hrá). Hovorte o svojich pozitívnych zážitkoch zo školy. Poproste aj starých rodičov prípadne iných rodinných príslušníkov, aby sa s dieťaťom porozprávali na túto tému. Nezabudnite ich však upozorniť na to, že si želáte, aby to bolo vždy iba v pozitívnom duchu! Takýmto spôsobom sa môže Vaše dieťa prirodzene začať tešiť na školu.

 

Nechajte dieťaťu priestor, nech sa pýta na všetko, čo ho zaujíma ohľadom školy. Povzbuďte ho a pomôžte mu vyjadriť svoje pocity a obavy. Každú takú jeho obavu berte veľmi vážne a snažte sa odpovedať mu pravdivo a primerane veku. Ono očakáva vysvetlenie a ubezpečenie práve od Vás, svojich rodičov, ktorých nadovšetko ľúbi a verí im. 

 

Buďte pravdiví! Za každých okolností. Pravdiví, ale pozitívni a povzbudiví. Vysvetlite mu, že v škole bude mať iný režim ako v škôlke. Nájde si nových kamarátov, naučí sa veľa nových, zaujímavých vecí. Tiež mu môžete vysvetliť, že jeho poobedný čas sa už bude deliť na čas určený pre povinnosti – písanie domácich úloh a učenie sa a na čas pre hru. Ubezpečte ho, že v tom nebude sám, že sa môže na Vás vždy obrátiť a budete ochotní pomôcť mu. V žiadnom prípade nestrašte dieťa, že ho v škole čakajú iba povinnosti a „dajú ho tam do poriadku“.

 

Podporte dieťa v samostatnosti! Toto je veľmi dôležité. Dieťa by malo zvládať všetky základné samoobslužné činnosti: samostatne sa obliecť, vyzliecť, obuť, vyzuť, zaviazať si šnúrky na topánkach, samostatne sa najesť, ísť na wc a pod. Je veľmi dôležité, aby rodičia pri nástupe do školy už nerobili tieto veci za svoje deti. Rodič by mal odprevadiť dieťa pred školskými dverami a pustiť ho, aby od nich už bolo samostatné. Podporuje to aj zdravé sebavedomie dieťaťa a jeho dobrý pocit zo seba samého. Dieťa tak vie, že mu veríte, že je šikovné a že má na to, aby zvládlo samo veci primerané jeho veku. Je to úzko spojené s jeho emocionálnou a sociálnou pripravenosťou na školu. Dieťa by sa malo vedieť rozlúčiť s Vami pri dverách a byť pripravené na to, že určitý čas musí zvládnuť bez Vás. Zároveň mu to otvára nové dvere do sveta rovesníkov, do ktorého potrebuje a chce zapadnúť. Schopnosť fungovať v kolektíve svedčí o sociálnej pripravenosti.

 

V škole je veľmi dôležitá schopnosť sústrediť sa. Tú môžeme cvičiť už od malička. V tomto období pred školou je vhodné podporovať dieťa v tom, aby vždy dokončilo hru alebo aktivitu, ktorú práve vykonáva. Následne, aby po sebe upratalo. Až potom môže prejsť na inú činnosť. K tomu mu pomôžeme aj tým, že mu zredukujeme hračky. Tie ktoré sme vyradili, môžeme obmieňať po pár týždňoch. Dieťa by nemalo mať okolo seba veľa podnetov, lebo potom sa „stráca“ a začne bezcieľne pobehovať z jednej do druhej hry. Práve menšia ponuka podnetov podporuje väčšiu sústredenosť.

 

Aby dieťa zvládlo všetky nároky školy, bude potrebovať byť každý deň dobre pripravené a oddýchnuté. Na toto musia myslieť rodičia. Dieťa potrebuje ísť dostatočne skoro spať, aby ráno mohlo vstať a byť plné energie a chuti do učenia. Hlavne ku koncu augusta ako sa už bude blížiť nový školský rok treba na to myslieť a vhodne upraviť spánkový režim dieťaťa.

 

A už len posledná rada. Ak je to možne, bolo by dobré, aby prvý školský deň prišli s dieťaťom do školy obaja rodičia. Tento deň je veľmi významný pre dieťa a bude naňho dlho (ak nie aj doživotne) spomínať. Samozrejme, ak to nie je možné, treba to dieťaťu pravdivo a vhodne vysvetliť.

 

Inšpirácie na voľné dni smiley

 

jemná motorika - predškolák by mal vedieť správne držať písacie potreby, mal by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať korálky. Všetko aktivity, ktoré môžete robiť doma s deťmi.

hrubá motorika - skákať, behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, skákať cez švihadlo....

reč dieťaťa by mala mať dostatočnú slovnú zásobu, hovoriť čisto a zrozumiteľne. V čom má veľa detí problémy, je rozvinutá sluchová analýza: budúci školák by mal vedieť povedať, aké písmeno je na začiatku slova, aké na konci, prípadne aj vytlieskať slabiky. Cesta autom sa dá využiť na učenie: hrajte sa s dieťaťom na slová, pýtajte sa ho čo vidí, a slová potom rozoberajte: Aké písmeno je na konci slova? Aké na začiatku? Obľúbená je hra, keď má dieťa na posledné písmeno slova vytvoriť nové slovo, ktoré bude posledným písmenom začínať (napríklad AUTO: posledné je o, teda nové slovo môže byť: Okno).

rozvíjať pamäť. zrakové vnímanie a predstavivosť - skladať s ním skladačky, kocky, puzzle, hrať pexeso. Pomôže i jednoduchá hra: na stôl položte 8 až 10 predmetov a nechajte dieťa, nech si ich minútu prezrie a nahlas pomenuje. Potom nech odíde z miestnosti (alebo sa môžu predmety prikryť) a po príchode určí, ktorý predmet tam už nie je. Hľadať rozdiely na obrázkoch. Vedieť pomenovať farby, geometrické tvary, počítať do 10. Napríklad vonku farby aut, spočítať auta....

orientovať sa v priestore, vie kde je "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo"

pri spoločenských hrách – rozvíjať trpezlivosť u detí bez hádok, vzdorovitosti, snažiť sa o to, že aj dospelý vyhrá a dieťa nie je stále víťaz smiley.

Ak by ste sa potrebovali poradiť, napíšte, na stránke školy je mailová adresa.

 

Pozdravuje Vás

Školská špeciálna pedagogička Mgr. Ingrid Trebuňová

 

Ako by sa mal správať  prvák po nastúpení do 1. triedy:

  • vie sa slušne správať, vie pozdraviť
  • nie je agresívny, spory s deťmi  dokáže riešiť bez bitiek, hádok
  • bez problémov sa zapája do kolektívu spolužiakov, hráva sa spoločne s ostatnými deťmi
  • nestráni sa ich spoločnosti, nie je bojazlivý, plačlivý
  • vydrží pri hre alebo inej činnosti 15 – 20 minút
  • začatú prácu dokončí, vie si urobiť poriadok na svojom mieste

 

 

Čo by mal vedieť žiak pred vstupom do 1. triedy:

  • samostatne sa obliecť a obuť
  • pozapínať gombíky a zaviazať šnúrky
  • samostatne sa najesť, použiť príbor
  • samostatne sa obslúžiť na WC
  • správne vyslovovať všetky hlásky
  • vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších vetách
  • poznať základné farby
  • kresliť tak, že línie sú pevné, neroztrasené
  • nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi
  • vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary
  • spočítať predmety najmenej do päť
  • vedieť jednoduchú detskú básničku a pesničku
  • orientovať sa v priestore, vie kde je vpredu, vzadu,   

hore, dole, vpravo, vľavo